Dělat chyby je lidské i „sportovní“

Strach ze selhání je jedním z největších strachů
Jedním z největších strachů člověka je strach ze selhání. Buduje se už v dětství, podle toho jak na náš úspěch či selhání reagují trenéři, rodiče nebo jiné autority. Toto si později zvnitřníme. Obecně můžeme říci, že nikdo nemá rád, když selže či udělá chybu.
S tím se pojí pocity viny, zklamání, frustrace, hněvu nebo smutku. Nic příjemného to tedy není. Nejsme však stroje a dělat chyby je nejen „sportovní“, ale i lidské. Tyto pocity občas zažíváme všichni. Existují však způsoby, jak se s chybou či selháním vyrovnat tak, že nás to posune. Jak na to?

Jak zvládat strach při výkonu?
V případě, že jste při výkonu a i po chybě potřebujete stále podat výkon, nejdůležitější je co nejrychleji na chybu zapomenout.
Pokud vám klesne sebevědomí:
1. vzpomeňte si na činnosti, které vám předtím při výkonu vyšly.
2. zkuste se chytit jednoduchými činnostmi.
3. jakmile se k tomu budete v hlavě vracet, řekněte si STOP a zaměřte se na to, co je teď nejdůležitější (zisk puku, převzetí hráče, dobrý servis, …).
4. myslete na to, co ve výkonu chcete dále dělat a ne na to, že už nechcete udělat další chybu. To, na co budete myslet, bude vaše tělo dělat.
Jak na strach po výkonu?
Naše sebevědomí a nálada mohou po nevydařeném výkonu snadno klesnout. Jak se s takovým pocitem vyrovnat, aby vás to co nejkratší dobu drželo? V první řadě je dobré přijmout fakt, že ne každý výkon musí být náš nejlepší. Jsou dny, kdy to jednoduše nejde. A je to v pořádku. Po horším výkonu neklesla vaše kvalita – jako sportovce/trenéra/rodiče/člověka. Pokud takové dny využijeme k tomu, abychom se posunuli, mohou být dokonce v naší kariéře důležitější než dny, kdy se nám daří.
Jak tedy na to?
1. dobře se vyspěte. Ne nadarmo se říká, že spánek je nejlepší lék. Ve spánku zpracováváme emoce, obnovují se nám nejen fyzické, ale i psychické síly. Následující ráno to pak už nevypadá tak černě.
2. najděte pozitiva. V každém výkonu jsou pozitiva, na kterých lze stavět dál. Najděte alespoň 3.
3. podívejte se i na své chyby, to, s čím jste nebyli spokojeni a vyhodnoťte si, jak podobné situace příště budete řešit. Nevyčítejte si, neobviňujte se, neutápějte se v negativních emocích. Využijte to k tomu, abyste se v budoucnu zlepšili. Řekněte si, co příště budete dělat jinak. Zkuste to v nejbližších dnech zapojit do svého tréninku.
4. podívejte se nebo si vzpomeňte na své vydařené výkony z minulosti. Dodá vám to sebevědomí a chuť do další práce.
5. udělejte tlustou čáru. Zaveďte si pravidlo 24 hodin. 24 hodin trvá úspěch či neúspěch. Po 24 hodinách už jdeme dál. Udělejte tlustou čáru za nevydařeným výkonem a postavte před sebe nové cíle tréninku.
Buďte sami sobě oporou
Chyby se dějí a dokážou nám ukázat, co můžeme zlepšit. Jsou v pořádku a jsou normální. Buďte sami sobě oporou v těžkých chvílích. Co byste řekli a poradili svému kamarádovi, kdyby byl v podobné situaci? Přesně to řekněte a udělejte i pro sebe. Dělat chyby je lidské a sportovní.