Jak se soustředit na sportovní výkon

Koncentrace je pro sportovní výkon klíčová
„Musím zůstat koncentrovaný až do konce,“ „nebyl jsem koncentrovaný od začátku,“ „ztratili jsme koncentraci a stálo nás to výsledek,“ „neuměl jsem se dostat hlavou do tréninku či zápasu.“ Asi to nečtete poprvé.
Koncentrace je jedním z klíčových psychologických aspektů výkonu – nejen sportovního. Přímo ovlivňuje kvalitu našeho tréninku, rychlost a kvalitu našeho rozhodování ve výkonu a to, jak dobře dokážeme přenést své dovednosti z tréninku do soutěže. Tam, kam směřujeme naši pozornost, tam půjde i naše tělo.
V ideálním případě se koncentrujeme jen na svůj výkon. V takovém stavu, kdy jsme navíc i optimálně motivovaní, vzniká tzv. stav „flow“. Je to stav maximální koncentrace na výkon, kdy nevnímáme nic jiného, kromě toho, co se momentálně děje a co chceme udělat. Jsme schopni odříznout vnější vlivy a plně se ponořit do výkonu. Existuje pro nás jen bazén, hřiště, míč, puk či kurt. V takovém stavu podávají sportovci, a nejen oni, své nejlepší výkony, na hranici svých možností. Fungují na jakémsi autopilotovi, který je řídí.

Je citlivá na vnější vlivy.
Jak je tedy vlastně možné, že nejsme v každém výkonu takto koncentrovaní? Naše koncentrace je velmi citlivá na vnější vlivy a naše vnitřní rozpoložení. Klasickými příklady „rušitelů“ koncentrace jsou nervozita či stres, pochybnosti o sobě, tlak z okolí, diváci, nepříznivé podmínky nebo fyzická únava.
Dobré zprávy jsou, že koncentrace je vědomé zaměření pozornosti. To znamená, že ji dokážeme nasměrovat kam chceme, a hlavně, dokážeme ji trénovat. Podobně jako svaly, zdokonaluje se čím více na ní pracujeme.
Jak se koncentrovat
Existuje velmi mnoho koncentračních cvičení, které se dají využít. Zmínime se o nich v dalších článcích. Obecně jsou důležité 2 základní způsoby, jak využít koncentraci ve svůj prospěch.
Soustřeďte se na to, co dokážete ovlivnit
Často nám myšlenky utíkají k tomu, co nedokážeme ovlivnit. Například rozhodnutí trenéra, rozhodčího, špatné podmínky, kvalita soupeře či diváci. Jsou to faktory, které nemáme pod kontrolou a když se nám zdá, že „jdou proti nám“, často se na ně fixujeme. Tím se v nás buduje frustrace, což našemu výkonu určitě neprospívá. Když se ocitnete v podobné situaci, zkuste si položit otázku: Mohu to ovlivnit? Mám to pod kontrolou? Pokud ano, zkuste to změnit ve svůj prospěch. Pokud ne, nebojujte s tím a zaměřte se na to, co ovlivníte – sebe, svůj výkon, své myšlenky a tím i své emoce.
Soustřeďte se na TADY a TEĎ.
Naše myšlenky mají úžasnou schopnost cestovat v čase. Často nám v hlavě vrtá, co jsme mohli udělat jinak, nebo máme obavy z budoucnosti. Co bude, když nepodám dobrý výkon? Budu muset znovu čekat na svou šanci? Prohrajeme kvůli mé chybě zápas? Co mi řekne trenér? Bude se o tom psát v médiích? To vše nám dokáže projít hlavou za pár sekund a úplně to narušit naši koncentraci a to, jak se cítíme.
Ukotvěte se v přítomnosti
Zbavit se těchto myšlenek, hodit za hlavu co bylo a nemyslet na to, co bude, je proto velmi silná mentální schopnost. Jakmile se přistihnete, že vaše mysl se pohybuje v tom, co bylo, nebo v tom, co teprve může být, ukotvěte se v přítomnosti. Zastavte tyto myšlenky a zaměřte se čistě jen na to, co se teď děje. Jaká je vaše úloha nyní? Co chcete udělat? Stanovte si jednu činnost, která je nyní nejdůležitější a věnujte jí svou maximální pozornost. Jděte ránu za ránou, fiftýn za fiftýnem, míč za míčem, metr za metrem.