Rodičovské výchovné principy vám pomohou být ještě lepším rodičem sportovce

Rodiče hrají tu nejdůležitější roli při podpoře dítěte, aby se dokázalo zapojit do profesionálního sportu. Doprovázejí své děti na životní, ale i sportovní cestě. Sportovní rodičovství je práce na plný úvazek, která si vyžaduje časové i finanční investice.
Je to právě podpora rodičů, která dává dětem možnost zúčastňovat se soutěží na profesionální úrovni. I přes nejlepší úmysly však někdy na rozvoj dítěte působí negativně. Přílišná angažovanost, zásah nebo zapojení do rozvoje dítěte může dětem snížit sebevědomí, utlumit individuální ambice a vzít chuť ze sportu. V konečném důsledku to může ve vysoké míře ovlivňovat chod tréninkového procesu.
Přibližujeme vám několik základních principů, kterých se rodiče mohou držet:
- Vztah k aktivitě se tvoří na základě toho, co dítě do 6 let dělá s rodiči v příznivé atmosféře. Proto, pokud chcete, aby mělo vaše dítě dobrý vztah ke sportu, snažte se s ním sportovat, zejména do 6 let a vytvářejte při tom příjemnou atmosféru.
- Rodič by měl vědět vnímat ,,sportovní cestu“ svého dítěte jako přípravu do života, který má být v první řadě aktivní, úspěšný a vede k spokojenosti. Výchova k správným osobnostním vlastnostem a hodnotám je nejdůležitější rodičovská úloha.
- Další důležitou součástí při výchově dítěte ve sportu je zaměřování pozornosti na celkové zlepšování se více než na jednotlivé vítězství a prohry v zápasech. Dítě by mělo být oceňováno za jejich cílevědomou a tvrdou tréninkovou práci.
- Rodiče by dětem měli dávat úkoly a cíle, které dokáží splnit samostatně, a to nejen ve sportu, ale i v životě. Měli by oceňovat jejich pokroky, úspěchy a projevovat zájem o jejich činnost. Je třeba zaměřit se na emoci. Ptejte se jich, co jim dnes v tréninku vyšlo, co je potěšilo, co je naštvalo. Povzbuďte je k tomu, aby vám ukázali, co se naučili. Pochvalte je za to. Vy dáváte cenu tomu, co se na tréninku dělá.
- Je důležité vytvářet dětem podmínky na to, aby zkoušely to, co je baví a v čem jsou dobré, aby se samy rozhodly, čemu se chtějí věnovat více.
- Nechte dětem čas pro jejich vlastní rozhodnutí. Dávajte najevo, že pokud budou potřebovat pomoc, rodič je vždy připraven pomoci. Učte dítě přebírat zodpovědnost za vlastní chyby a prohry – z toho pramení vnitřní motivace, chuť na sobě pracovat a zlepšovat se.
- Vnímejte své děti a jejich ambice. Buďte připraveni naslouchat jim, jejich problémům, žádostem a požadavkům.
- Poradte se s trenérem či realizačním týmem. Realistická očekávání před zápasem, turnajem či soutěží zvyšují šanci na úspěch.
Pokud se ocitnete v situaci, že už nevíte jak dál, že kráčíte naslepo na cestě sportovního rodičovství a nevíte, co je správné udělat, tyto základní principy mohou být pro vás záchytnými body, kterých se budete držet a pomohou vám udělat další krok. Klidně si je můžete zapsat a mít je při sobě, když to budete potřebovat.
Zdroj:
https://www.addededucation.com/realistic-parenting-for-nurturing-highly-motivated-athletes/
https://informedinsport.com/new-blog/clues-successful-sports-parenting
Zlesák F., Zlesák J., (2003). Jak být lepším tenisovým rodičem – Rady a pokyny pro rodiče mladých tenisových hráčů. Překlad materiálu ITF, Oddělení rozvoje Mezinárodní tenisové federace.
Osobní sdělení: Tomáš Gurský