Blogy

Tyto postupy vás naučí účinně zvládat stres

12. prosince 2022
Autor článku & Member of Headformers
bool(false)

Stres je neoddělitelnou součástí našich životů, i proto se stresu v laické a vědecké literatuře věnuje hodně pozornosti. Pojďme si blíže přiblížit samotný pojem stres, jeho dopad na sportovní výkon a to, jak můžeme předejít nebo zmírnit stres před samotným sportovním výkonem.

Stres je individuální reakce organismu na působící stresor. Stres můžeme označit jako vše, co nás nutí přizpůsobovat se novým událostem, podnětům či situacím. Častokrát jde o různé neočekávané komplikace, problémy, či zklamání ze zápasů. Stresor je tedy podnět, který působí na člověka negativně, a tím mu způsobuje stres.

Stres však nemusí být nutně jen negativním zážitkem. Existuje i pozitivní stres (eustres = pozitivní zátěž). Jsou jím zážitky, pozitivní životní situace, radost z výhry, nabudění před důležitým výkonem. Ten nás aktivizuje a pomáhá nám k lepším výkonům.

Problematický je takzvaný negativní stres (distres = nadměrná zátěž), protože způsobuje všechny nepříjemné a nežádoucí zážitky, kterým se každý člověk snaží vyhnout. Správné zvládání takového stresu může mít velmi významný dopad na výkonnost samotného sportovce.

Obecně je sportovní prostředí stresující a vytváří širokou paletu intenzivních emocí, které v běžném životě nezažijeme. Sportovci jsou vysoce motivovaní uspět a dosahovat co nejlepších výsledků, avšak úspěch není zaručen. Prožívané emoce sportovců se mohou projevit pozitivně od radosti z vítězství až po ty negativní, jako je smutek, frustrace, či sklíčenost z prohry.

Co byste měli dělat, abyste stres dokázali zvládat a vytvořili si méně stresující prostředí?

Cílem efektivního zvládání stresu je rovnováha. Sportovec by se měl naučit správně zvládat své emoce a využívat strategie zvládání stresu. Avšak na to, aby se to mohl naučit, je nezbytné identifikovat strategie, které bude při stresu důsledně používat. Vědět a uvědomit si to, jak vypadá stres, je velmi důležité na to, aby sportovec věděl, kdy je třeba zvolnit, aby to nevedlo k dlouhodobému chronickému stresu a vyhoření.

Strategie zvládání stresu se vztahují na konkrétní chování člověka, které se poměrně často opakuje, způsobuje rozdíly mezi lidmi při jejich konfrontaci se stresory.

Existují 2 hlavní strategie zvládání stresu:

Strategie zaměřené na problém

Sportovci, kteří se zaměřují na problém, zkoušejí najít způsob, jak danou situaci vyřešit, změnit nebo v blízké budoucnosti se jí vyhnout správnou technikou.

Strategie zaměřené na emoce

Sportovci, kteří využívají strategii zaměřenou na emoce, se snaží zmírnit emoce, které jsou spojené se stresovou situací, i když v daném okamžiku žádná změna nemusí nastat.

Zvládání stresu, emocí a konkrétních situací je pomocí technik možné na osobní úrovni. Trenéři mohou míru stresu minimalizovat vytvářením příjemného prostředí, které je charakterizováno tvrdou prací, ale i vyváženou podporou, jasnými očekáváními, cíli, mentální přípravou a v neposlední řadě i dobrou komunikací.

Sport je často do velké míry stresující, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout. Poznání příznaků a symptomů, využívání správných dovedností zvládání stresu může významně pomoci každému sportovci. Je však důležité pracovat na tom dlouhodobě a cíleně.

Autor článku: Natália Vajdová

Zdroj:

https://sci-hub.se/https://doi.org/10.1080/10413200903222921 

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00224540009600483

https://www.firstbeat.com/en/blog/3-types-of-psychological-stress-affecting-athletes-in-season/

https://www.researchgate.net/publication/232982313_Coping_with_stressors_in_elite_sport_A_coach_perspective

Napište nám

a dosáhněme
vaše cíle


Individuální programy
Sportovec
ZákladníPůlročníCeloroční
Trenér
Základní
Tréner
PůlročníCeloroční
Programy pro týmy
Operativní podporaDlouhodobý rozvoj
Programy pro kluby a svazy
Částečný rozvojKomplexní rozvoj
Úvodná konzultácia zdarma
Naplánujte si
úvodní konzultaci
zdarmaNaplánovat