Projekty

Jak se stát vicemistry světa?

28. srpna 2023
Karin VravkováAutor článku & Member of Headformers
bool(false)

Situace před spoluprací:

  • – Kádr hokejbalové reprezentace do U20 byl nestabilní
  • – Hráči se navzájem moc neznali
  • – Omezené možnosti na srazy (1 maximálně 2 dny, což obsahuje 2-3 tréninkové jednotky).
  • – S týmovou dynamikou se pracovalo minimálně, srazy byly zaměřeny více na technicko-taktickou stránku a na výběr hráčů do finální nominace.
img_0226
img_0258

Na začátku spolupráce jsme se spojili s realizačním týmem, kde jsme si prošli jejich očekávání a mé možnosti, co dokážeme udělat před Mistrovstvím světa. Nastavili jsme si základní věci a to, jak bychom se chtěli na Mistrovství prezentovat a co od týmu a jednotlivých hráčů očekává hlavní trenér. Hlavním cílem bylo z 20 hráčů vytvořit 1 tým, který bude spolupracovat, komunikovat, ale především hráči budou bojovat jeden za druhého.

Naše společná cesta s hokejbalovou reprezentací do 20 let začala 2 měsíce před Mistrovstvím světa do 20 let. Můj první kontakt s týmem byl na jejich přípravných zápasech na turnaji Országh cup ve Zvolenu. Na Országh cupu jsem s týmem ještě nepracovala, ale zaměřila jsem se na jejich pozorování a udělala rozbor jednotlivých hráčů a toho, jak se prezentovali během celého dne a 4 zápasů. Po turnaji jsme měli s realizačním týmem druhý workshop, kde jsme si prošli mé poznatky a trenéři vybrali finální nominaci na Mistrovství světa.

Práce s týmem se konala na jejich srazu v Skalici, kde jsme měli dva dny na to, abychom udělali maximum pro jejich úspěšnou prezentaci na Mistrovství světa. Bylo třeba, aby si hráči uvědomili, že uspět mohou jen tehdy, když budou směřovat jedním směrem se stejným poselstvím. Proto bylo potřebné vytvořit identitu týmu a toho, jak se chtějí prezentovat.

Identita týmu zněla:

Jsme Junáci z Pod Tatier, v krvi nám teče mocná řeka Váh a tak jako voda břehy smývá, My smeteme naše soupeře.

 

Společně si definovali i pravidla mezi sebou a to, jak si budou plnit své zodpovědnosti. Určili si 3 pojmy, které je provázely během tréninků, zápasů, ale i mezi nimi.

Klíčové pojmy pro ně byly:

– bojovnost,
– disciplína
– hrát srdcem.

img_0226-2

Ve sportu je běžné, že věci nejdou tak, jak bychom chtěli nebo jak jsme se na ně připravili. Rozhodla jsem se s týmem udělat workshop, kdy se nerozebíráme jen to, co chceme a jak budeme působit, ale workshop zaměřený na to, co budeme dělat, když se všechno začne kazit. Můžeme to nazvat i „damage control“. Hráči pojmenovali různé situace, které se jim v zápase dějí a nemají je rádi. Byly to například: gól do šatny, udělal jsem chybu, mám stres, nezvládám své emoce či prohráváme. Společně jsme si definovali to „správné“ řešení dané situace pro tento konkrétní tým. Hráči navzájem zjistili, kdo všechno má stejný problém a zároveň pochopili, že v tom nejsou sami. Ukázat slabost nás v životě může posílit, protože pokud o ní někdo ví, může nám v daném momentě pomoci.

Během mistrovství světa v Liberci se hokejbalová reprezentace probojovala do semifinále, kde dostali soupeře, který je ve skupině porazil. Hráči ukázali vysokou psychickou odolnost a bojovnost, kdy se nevzdávali. Semifinále prohrávali 3:1, kde dokázali vyrovnat na 3:3. Nakonec znovu prohrávali 5:3 a přesně 7 sekund před koncem zápasu se podařilo Samuelu Sakalovi vyrovnat na 5:5 a tak posunout zápas do prodloužení. V prodloužení se nepodařilo nikomu skórovat a zápas pokračoval samostatnými nájezdy. Slovensko absolutně bez pochybností vyhrálo samostatné nájezdy 3:0 a v zápase, kde od začátku prohrávalo, si vybojovalo svou vytrvalou prací a bojovností finále na Mistrovství světa do 20 let.

Ve finále se jim nepodařilo zdolat Kanadu. Kanada nás přetlačila ve všem a my jsme už nedokázali najít v sobě sílu to změnit. Často se říká, že příjemnější je vyhrát třetí místo kvůli tomu, že poslední zápas vyhrajete. A zároveň dosáhnout druhého místa na mistrovství světa (i když poslední zápas byla prohra) je obrovský úspěch naší slovenské hokejbalové reprezentace do 20 let. A toto byla naše cesta za Vicemistry světa do 20 let.

Po dvou workshopech s hráči a dvou workshopech s realizačním týmem se nám podařilo ukázat, jak vypadá tým. Byli jednotní, nevzdávali se a i přes nepříznivé situace v zápase ukázali svou psychickou odolnost. Ani jednou nesklopili hlavy, ani jednou o sobě nezačali pochybovat, ani jednou neukazovali na své spoluhráče, co udělali špatně, ale vždy se snažili najít společnou cestu. Pochopili, že tým se potřebuje, po hřišti i mimo něj, hýbat jako jeden.

Napište nám

a dosáhněme
vaše cíle


Individuální programy
Sportovec
ZákladníPůlročníCeloroční
Trenér
Základní
Tréner
PůlročníCeloroční
Programy pro týmy
Operativní podporaDlouhodobý rozvoj
Programy pro kluby a svazy
Částečný rozvojKomplexní rozvoj
Úvodná konzultácia zdarma
Naplánujte si
úvodní konzultaci
zdarmaNaplánovat