Blogy

Co ovlivňuje duševní zdraví sportovců?

30. září 2024
Lukáš ŠtecákAutor článku & Member of Headformers
bool(false)

[2. část] Co ovlivňuje duševní zdraví sportovců?

Jak řekl Michael Phelps, sportovci jsou lidské bytosti – nejsou imunní vůči stresu. Mají vztahy, zažívají ztráty a traumata a čelí obtížím a výzvám stejně jako ostatní lidé. Jejich životní zkušenosti a osobnost mohou způsobit, že sportovci jsou stejně náchylní k prožívání problémů s duševním zdravím jako běžná populace. Čelí však také výzvám, které jsou jedinečné pro profesionální nebo vrcholové sportovce, a samotná povaha soutěžení může vyvolat nebo prohloubit psychické problémy.

Zkušenosti každého ze soutěžení jsou jiné, ale mezi běžné stresory patří tlak na výkon a soutěžení, zranění, nedostatek sociální podpory, vyhoření a přechod ze sportu (například z důvodu vyřazení nebo odchodu do důchodu).

Níže jsme vytvořili dotazník, který vám pomůže pochopit, jak na vás sport působí, a zjistit, zda čelíte nějakým problémům s duševním zdravím.

Pokyny:

Pro každé tvrzení ohodnoťte svou odpověď na stupnici od 1 do 10. Hodnota 1 znamená, že daný problém zažíváte zřídka nebo nikdy a hodnota 10 znamená, že ho zažíváte velmi často nebo vážně. Po vyplnění kvízu si na základě celkového skóre prohlédněte pokyny.

 

  • Tlak související s výkonem

Jak často se cítíte přetíženi tlakem na dobrý výkon ve vašem sportu?

  • Tlak související s výsledky

Jak často se cítíte ohromně znepokojeni (nebo velmi znepokojeni) výsledky nebo sázkami ve vaší soutěži (např. vítězství nebo prohra, kvalifikace do jednotlivých kol)?

  • Společenská a vnější očekávání

Jak často se cítíte zatíženi očekáváními jiných, například trenérů, fanoušků nebo sponzorů?

  • Interní očekávání

Máte velmi vysoká osobní očekávání (např. „Musím vždy vyhrát“ nebo „Můj výkon musí být vždy perfektní“)? Má jejich nesplnění negativní vliv na vaši náladu?

  • Tlak porovnávání

Jak často se porovnáváte s jinými sportovci a cítíte se nedostatečně, pokud se vám nedaří?

  • Identita a sebeúcta

Je být sportovcem celá vaše identita? Cítíte se špatně nebo bezcenně, pokud nepodáváte dobré výkony jako sportovec?

  • Obavy ze zranění

Pokud jste zažili zranění, jak dobře jste se s ním vyrovnali? Vedlo to k silnému stresu, úzkosti a nezdravým mechanismům zvládání (např. zneužívání návykových látek/alkoholu, izolace, přejídání se, hazardní hry, vyhýbání se emocím)? (Pozn. pokud jste neměli úraz, vyberte možnost „vůbec“)

  • Přechod ze sportu

Pokud v současnosti přecházíte ze sportu, způsobuje vám to výrazné utrpení, hněv nebo úzkost? (Pozn. Pokud nepřecházíte ze sportu, vyberte možnost „vůbec“)

  • Sociální podpora

Jakou podporu pociťujete po emocionální, informační a praktické stránce ze strany trenérů, spoluhráčů, rodiny a přátel?

  • Motivace

Zažili jste v posledních dvou týdnech vyšší míru vyčerpání, sníženou motivaci nebo ztrátu zájmu o sport?

 

Interpretace vašich výsledků

 

Celkové skóre:

 

Součet skóre z jednotlivých otázek vám dá celkový výsledek.

 

10-30: Zdá se, že dobře zvládáte tlak a výzvy spojené s prací sportovce. Pokračujte v tom udržováním zdravé rovnováhy mezi sportem a osobním životem. Ujistěte se, že nadále praktikujete péči o sebe a zůstáváte v kontaktu se svým podpůrným systémem.

 

31-50: Možná zažíváte mírný stres a tlak, což je mezi sportovci běžné. Je důležité být aktivní při zvládání těchto pocitů. Zvažte začlenění technik zvládání stresu, jako jsou relaxační cvičení, strategie řízení času a udržování otevřené komunikace se sítí podpory.

 

51-70: Čelíte významným problémům v oblasti duševního zdraví, které mohou ovlivňovat vaši pohodu a výkonnost. Nezapomeňte se obrátit na svůj podpůrný systém a zavést mechanismy zvládání a techniky zvládání stresu. Možná nastal čas vyhledat pomoc odborníka na duševní zdraví, který vám může poskytnout podporu a strategie na zvládnutí těchto problémů.

 

71-100: Je pravděpodobné, že zažíváte vážné obavy, které si vyžadují pozornost. Vaše duševní pohoda by měla být vaší nejvyšší prioritou. Je důležité, abyste co nejdříve vyhledali odborníka na duševní zdraví, například psychologa nebo terapeuta. Pamatujte, že je v pořádku požádat o pomoc a péče o vaše duševní zdraví je klíčová.

Ačkoli tento kvíz je výchozím bodem pro posouzení a pochopení vašeho duševního stavu, není to diagnostický nástroj a v případě obav byste se měli obrátit na odborníka na duševní zdraví.

 

V další části se budeme věnovat strategiím pro řešení a zlepšení vašeho duševního zdraví.

 

Část 3

Informovanosť o duševnom zdraví a poradenstvo

 

Napište nám

a dosáhněme
vaše cíle


Individuální programy
Sportovec
ZákladníPůlročníCeloroční
Trenér
Základní
Tréner
PůlročníCeloroční
Programy pro týmy
Operativní podporaDlouhodobý rozvoj
Programy pro kluby a svazy
Částečný rozvojKomplexní rozvoj
Úvodná konzultácia zdarma
Naplánujte si
úvodní konzultaci
zdarmaNaplánovat